Genel

İş Güvenliği Yüksek Lisansı Ne İşe Yarar

is guvenligi yuksek-lisansi öğrencisi derste

Çalışanların sağlığı ve güvenliği, iş dünyasının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu önemli konularla ilgilenen profesyoneller, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek, çalışma ortamlarını daha güvenli hale getirmek ve mevzuata uygunluk sağlamak gibi kritik görevler üstlenirler. İş güvenliği uzmanı olmak için bir seçenek olarak karşımıza çıkan İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programları ilk bakışta cazip gibi görünse de uzman olmak için meşakkatli bir yoldur. Uzmanlık için diğer seçenek olan yetkili eğitim kurumundan alınan eğitime göre çok daha uzun sürmektedir. Adaylar eğitim kurumundan 1 ay süren eğitimi alarak sınava katılabilir ancak yüksek lisans yapmak isterlerse en az 1 yıl zaman harcamaları gerekmektedir. Ve her ikisinin sonunda da Ösym tarafından düzenlenen aynı sınava girilmektedir. Ayrıca yüksek lisansa girmek için de belli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Ales ve Yds gibi sınavlardan puan elde etmek gerekmektedir. Yüksek lisans ücretleri de oldukça yüksektir. Dolayısıyla birçok nedenden ötürü iş güvenliği uzmanı olma yolunda, yüksek lisans tercih edilmeyen bir seçenek olarak kalmıştır.  

İş Güvenliği Yüksek Lisansı Avantajı

  • C Sınıfı olmadan direkt B sınıfı Uzmanlık Sınavına katılma hakkı kazandırır. 

İş Güvenliği Yüksek Lisansı Dezavantajları

  • İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu ile mukayese edildiğinde oldukça yüksek maliyetlidir.
  • Genellikle 2 yıl, en az da 1 yıl sürdüğü için adaylara vakit kaybettirmektedir. Adaylar İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu ile C sınıfı uzman olarak hızlıca işbaşı yapabilir ve 3 yıl tecrübe edindikten sonra zaten B sınıfı uzman olmaya hak kazanabilmektedir. 
  • Farklı tehlike sınıflarına hizmet verdiklerinden dolayı, C sınıfı tecrübesi kazanmadan direkt B sınıfı sertifikasını alan adayları işverenler tercih etmemektedir.
  • Adaylar uygun lisans mezuniyetleri ile direkt İş Güvenliği Uzmanlığı Kursuna kayıt olabilirken, yüksek lisansa kayıt olmak için fazladan Ales ve yabancı dil puanı elde etmeleri gerekmektedir.  

İş Güvenliği Uzmanlığı İş İmkanları

İş güvenliği uzmanları çeşitli sektörlerde önemli roller üstlenebilirler. İş güvenliği uzmanları için iş olanakları oldukça geniştir ve pek çok alanlarda kariyer yapma şanslarına sahiptirler. Sanayi tesislerinde ve inşaat alanlarında çalışan işçilerin güvenliğini sağlamak için çalışabilirler. Büyük inşaat projeleri ve fabrikalar, iş güvenliği uzmanlarına büyük ihtiyaç duyar. Kamu sektöründe, belediyelerde ve devlet kurumlarında kamuya açık alanlarda güvenlik önlemlerini planlar ve uygular. Petrol rafinerileri, enerji üretim tesisleri ve madenler gibi tehlikeli endüstrilerde  çalışanların güvenliğini sağlamak ve çevresel riskleri azaltmak için çalışırlar. Hastaneler, klinikler ve diğer sağlık kuruluşları da iş güvenliği uzmanlarına ihtiyaç duyar. Sağlık çalışanlarının enfeksiyon risklerini ve diğer güvenlik tehditlerini değerlendirir ve önlemler geliştirir. İşyerlerindeki personeli eğitmek, güvenlik politikalarını geliştirmek ve şirketlere danışmanlık yapmak gibi görevlerde bulunabilirler. Doğal kaynakları koruma, çevre yönetimi ve sürdürülebilirlik konularında çalışan şirketlerde doğal çevreye zarar vermeden çalışmayı sağlamak için çeşitli güvenlik protokollerini uygularlar. Sigorta şirketleri, iş güvenliği uzmanlarını işyeri güvenliği değerlendirmeleri yapmak ve sigorta poliçelerini belirlemek için değerlendirme uzmanı olarak istihdam edebilirler.

Hızlı ve düşük maliyetli şekilde İş Güvenliği Uzmanı olmak için ESGO ile hemen iletişime geçin ve yeni kariyerinize adım atın.