0 (222) 400 00 80
0 (535) 363 77 70
0 (552) 380 37 46
header-icon
İş Güvenliği Uzmanı

Kursu

Sıkça Sorulan Sorular

ESGO eğitimleri, eğitim süreci, eğitimden sonra aklınıza takılabilecek tüm sık sorulan soruları ve cevapları sizler için topladık.

• Tıp Fakültesi Mezunları

• Mühendisler
• Mimarlık Fakültesi Mezunları
     Mimarlar
     İç Mimarlar
     Peyzaj Mimarları
     Şehir ve Bölge Planlamacıları
     Endüstriyel Ürün Tasarımcıları
• Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları
• Fizik, Kimya ve Biyoloji Mezunları
• İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Mezunları

 

İş Güvenliği Uzmanları 3 sınıfa ayrılır; C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları, B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları.
Bu ayrım hizmet verilecek işyerlerinin tehlike sınıflarına göre uzmanların görevlendirilmesi içindir. 
Uzmanlığa C Sınıfından başlanır, 3 yıl sonra B Sınıfı uzman, 4 yıl sonra da A Sınıfı uzman olunur.

• Hemşireler
• Sağlık Memurları
• Acil Tıp Teknisyenleri
• Çevre Sağlığı Teknisyenleri

İSG sınavı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda 2 kez ÖSYM tarafından düzenlenmektedir.

Eğitim kurumundan eğitim alan adaylar sınav başvurularını ÖSYM Aday İşlemleri sayfasından (https://ais.osym.gov.tr/) yapacaktır. (İsg-Katip üzerinden herhangi bir evrak yüklenmesine veya başvuru yapılmasına gerek yoktur.) Sınav ücreti, başvuru sonunda online olarak ödenebilmektedir.
Güncel mevzuat hükümlerine göre, belge ücreti yatırılması ile ilgili herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Fakat ücretin yatırıldığı yıl geçerli olan tutar tahsil edilmektedir.

İş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği belgesi ücretleri 2448 TL’dir. Diğer sağlık personeli sertifikası ücreti ise 612 TL’dir.

Bireysel belgelerin vize süresi 5 yıldır. 5 yıllık sürenin dolmasına  60 gün kala vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Yürürlükte olan mevzuat hükümlerine göre vize süresinin sınırlandırılmış bir tarihi olmayıp vize süresi geçtiğinde belgeniz geçersize düşecek ve sistem belgeniz ile yeni sözleşme yapılmasına izin vermeyecektir. Mevcut sözleşmeleriniz 30 gün sonra sistemden düşecektir. Yapılacak vize başvurusu sonrası işlemler tamamlandıktan sonra belge tekrar geçerli hale gelecektir.

İSG-KATİP kayıtlı kullanıcı sekmesinden giriş yaparak vize başvurusu yapılır. Aynı ekranda “Başvuru işleme konuldu” durumu “Bankaya bildirim yapıldı” şeklinde değiştiği zaman Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinden ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Kurumsal Tahsilât Hesabına T.C. Kimlik Numarası ile vize ücretini yatırdıktan sonra 1 iş günü içinde vize işlemi tamamlanır. (Dikkat! Döner sermaye hesabına IBAN numarası ile yatırılan ücretler kabul edilmemektedir.)

Bütün İSG Profesyonelleri için vize bedeli aynı olup, bu tutar 2024 yılı için 612 TL’dir.

Ödeme Ziraat Bankasına yapılmaktadır. İster gişelerden TC Kimlik No’nuzu söyleyerek Çsgb’nin kurumsal tahsilat hesabına, ister mobil uygulamadan aşağıdaki adımları takip ederek belge ücretinizi yatırabilirsiniz.

1- “Ödemeler”e tıklayın
2- “Diğer Ödemeler”e tıklayın
3- “Diğer Kurumlar”a tıklayın
4- “Çsgb İsggm Belge Ücretleri”ne tıklayın
5- TC Kimlik No’nuzu yazıp “Devam”a tıklayın
6- Ödeme işleminizi tamamlayın.


Sınav sonucunuzu tebrik eder, başarılı ve kazasız bir iş hayatı dileriz…

blank
Facebook Instagram YouTube
Web sitemizdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.