Genel

Ön Lisans İSG Mezunu Ne İş Yapar?

blank

İş sağlığı ve güvenliği bölümü ön lisans olarak yani 2 yıllık eğitim alarak tamamlayabileceğiniz bir bölümdür. İş güvenliği uzmanlığı, her işletmede bulunma zorunluluğu olmasıyla son zamanlarda insanların ilgi odağı olmuştur. İş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olan adayların uzman olabilmesi için iş güvenliği uzmanlığı eğitimini tamamlaması ve yapılan sınavdan başarılı olması gerekir. Bu yazımızda “Ön Lisans İSG Mezunu Ne İş Yapar?” sorusunu ve hakkında merak edilenleri cevapladık.

Ön Lisans ve Lisans Farkları Nelerdir?

blank

İş güvenliği uzmanlığında A, B ve C olmak üzere farklı belge sınıfları bulunur. A sınıfı iş güvenliği uzmanı çok tehlikeli, B sınıfı iş sağlığı uzmanı tehlikeli ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı az tehlikeli işletmelerde görev alırlar. Gerekli şartları yerine getirerek işe yeni başlayacak bir aday C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak işe başlar. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda görev alabilmek için belirli bir süre az tehlikeli işletmelerde iş güvenliği uzmanı olarak görev yapılması ve gerekli eğitim sürecinden geçilmesi gerekir. Ön lisans mezunları C sınıfı uzman olabilmeleri için iş güvenliği sertifikası eğitimlerine katılarak sınavdan başarılı olmaları gerekir. 4 yıllık lisans İSG mezunları ise iş sağlığı ve güvenliği sertifikası eğitimlerine katılmadan doğrudan İSG sınavına girebilirler ancak 4 yıllık lisans eğitim yerine 2 yıllık ön lisans eğitiminin ardından 1 aylık uzmanlık eğitimi alarak sınava girmek zaman ve maddi açıdan tercih sebebidir. Sınavdan başarılı olan adaylar ise C sınıfı uzman olarak işe başlarlar.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

blank

İş güvenliği uzmanlarına hemen her türden işletmelerde gerek duyulması nedeni ile çalışma alanları oldukça geniştir. İş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunlarının istidam imkanları yüksektir. Ön lisans İSG mezunlarının çalışabileceği bazı yerler şunlardır:

 • Ticaret merkezleri
 • Çok katlı yüksek binalar
 • Üniversite ve yerleşke şeklindeki okullar
 • İtfaiyeler, sivil savunma ve benzeri acil durum kuruluşları
 • Alışveriş merkezleri ve topluma açık merkezler
 • Tüm kurum, kuruluş ve işletmeler

İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri Ne İş Yapar?

blank

 

Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği ön lisans bölümünden mezun olan adaylar İSG teknikeri olarak görev alabilirler. İş güvenliği teknikeri çalışma ortamındaki tehlikenin ve olası risklerin önüne geçmek, can ve mal kaybını önlemek için çalışmalar yürütür. Bu çalışmalara şunlar örnek verilebilir:

 • Tehlike faktörü olarak görülen malzemelerden numune almak, bu malzemeleri incelemek ve gerekli birimlere göndermek
 • İş kazası anında müdahale etmek ve çalışma ortamının iyileştirilmesi için çalışmalar yapmak
 • Çevre kirliliğine yol açan etmenleri belirlemek ve önlemler almak
 • Alınan ekipmanların muayenesini yapmak
 • İşyerinde yapılan sağlık taramalarını gözden geçirmek ve çalışanların sağlığı için gerekli tedbirleri almak
 • Personel görevlendirilmesi konusunda değerlendirme yapmak
 • Yapılan tüm çalışmaları raporlamak

 

ESGO ekibi olarak bu yazımızda “Ön Lisans İSG Mezunu Ne İş Yapar?” hakkında bilgiler verdik ve merak edilen soruları cevaplandırdık. Olası iş kazalarının önüne geçerek işletmenin ve çalışanların güvenliği için gerekli olan iş güvenliği uzmanı olmak için eğitim alarak bunu mesleğiniz hale getirebilirsiniz. Tecrübeli eğitimcilerimizden Türkiye’nin her yerinden alabileceğiniz online eğitim hizmetimizden yararlanabilirsiniz. İş güvenliği uzmanlığı ve daha fazlası için blog yazılarımızı okuyabilir, hizmetlerimizi incelemek ve bizim hakkımızda bilgi sahibi olmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Kurumsal kimliği, müşteri memnuniyeti ve güvenirliği ile kaliteli bir eğitim sürecinden geçmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin!