Genel

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Hangi Tehlike Sınıflarına Hizmet Verebilir?

blank

 

C sınıfı iş güvenliği uzmanı, çalıştığı iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim, rehberlik, risk değerlendirmesi ve inceleme yapmakla sorumludur. Tüm bunları iş güvenliği ile ilgili düzenlemelerin yapıldığı 6331 sayılı Kanun başta olmak üzere yasal çerçevede uygulanmalıdır. C sınıfı iş güvenliği uzmanları, yasal düzenlemelere göre sadece az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde hizmet verebilmeleri planlanmıştı fakat ülkemizde iş güvenliği uzmanı sayısı halen daha yeterli olmadığı için C sınıfı uzmanlar az tehlikeli grupta ve tehlikeli gruptaki işletmelerde görev almaktadırlar. Konu ile ilgili 6331 sayılı kanuna göre 2024 yılına kadar C sınıfı uzmanların B sınıfı uzmanlar gibi az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan tüm işyerlerine hizmet verebilirler. Bunun yanı sıra C sınıfı çalışma alanı konusu oldukça merak edilen bir konudur. ESGO olarak bu yazımızda, C sınıfı çalışma alanları ve çalışma kriterleri hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

C Sınıfı Tehlikeli Sınıftaki İşyerlerinde Nasıl Çalışır?

blank

C sınıfı çalışma alanı uzmanları hangi işletmelere bakabilir konusu merak edilmektedir. İş güvenliği uzmanları işyeri temsilcisi ile İSG Kâtip modülünde imzaladıkları sözleşme ile anlaşma sağladıklarında az tehlikeli ve tehlikeli gruptaki işletmelere bakabilmektedirler,  yani sadece geriye çok tehlikeli grup kalmaktadır. Çok tehlikeli grupta yer alan işletme demek iş kazası ve meslek hastalığı sayısı çok olan işletme demektir.

Bunu sağlayan yasal dayanaklar da vardır. Bu düzenlemeler ile işyerlerinin tehlike sınıflarına göre iş güvenliği uzmanı bulunamadığı durumlarda uygulanır. Bunun yanı sıra bir işletmenin birden fazla tehlike sınıfında işyerleri olduğunda iş güvenliği uzmanı kendi belgesine uygun işyerlerinde  eğitim verebilmektedir.

İş güvenliği uzmanları sürekli kendilerini geliştirmeli ve mevzuatın öngördüğü süre boyunca çalışarak bir üstteki İSG uzmanlığı sınavına hazırlanmalıdır. Böylece hitap ettikleri kitle artar ve gelirleri de doğru orantılı şekilde yükselecektir. Bununla birlikte A sınıf iş güvenliği uzmanlarının sektörlerinde daha çok kazandıkları bilinen bir gerçektir.

İlginizi Çekebilir: A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nerede Çalışır?

blank

A sınıfı iş güvenliği uzmanı; bütün tehlike sınıflarında yer alan iş yerlerinin iş güvenliği departmanında görev yapan ve A sınıfı belgesi alan uzmanları olarak ifade edilir. C sınıfı çalışma alanına göre daha tehlikeli iş yerlerinde görev alabilirler. İş güvenliği ile ilgili çalışmalar uygularlar. A sınıfı iş güvenliği uzmanı, çalışanların sağlığını ve hayatını tehlikeye atmayacak çalışma şartlarının oluşması için çalışmalar yapmalıdır. Bu çalışma sürecinde yerine getirilmesi gereken bazı görevler aşağıdaki gibidir:

  • Bir çalışma ortamında hayati tehlike oluşturabilecek unsurları azaltmak,
  • İnceleme ve araştırmalar yaparak çalışanları bilgilendirmek,
  • İşverenin bilgisi doğrultusunda kurum ve kuruluşlarla iş yerlerinin düzenlenmesine yardımcı olmak,
  • İş güvenliği için çalışanlara rehberlik ederek uygun çalışma ortamları hazırlamak,
  • Risk değerlendirmesi yaparak çalışma ortamını düzenlemek,
  • Şirket çalışanlarının güvende olması adına eğitim ve bilgilendirme yapmak.

ESGO ile A Sınıfı İş Güvenliği Eğitimi

ESGO olarak A sınıfı iş güvenliği eğitimimiz toplam 180 saat sürer. Derslerin tamamı uzaktan eğitim şeklinde işlenir. İlk 90 saatlik kısım uzaktan eğitim sistemimize yüklenmiş olan ve 24 saat boyunca erişim sağlayabildiğiniz asenkron derslerden oluşur. Daha sonraki 90 saat ise online olarak Zoom uygulamasında deneyimli eğitmenlerimiz eşliğinde işlenir. 

Teorik eğitim kısmı tamamlandığında katılımcıların iş güvenliği uzmanının olduğu bir işletmede 40 saatlik uygulama eğitimi (staj) yapmaları gerekir. Daha sonra ise ÖSYM’nin düzenlediği sınava başvurup, 70 puan ve üzerinde başarı elde eden katılımcılara A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesi düzenlenir.

ESGO olarak bu yazımızda, C sınıfı çalışma alanları ve A sınıfı iş güvenliği eğitimi hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizlerle paylaştık. Amacımız, birçok alanda ihtiyaçlara yönelik çeşitli hizmetler sunmaktır. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.