Genel

İş Güvenliği Uzmanlık Kursu Nereden Alınır?

blank

Son zamanlarda iş güvenliği uzmanlığı mesleğine artan ilgi bu konuda yapılan araştırmaların da her geçen gün artmasını sağlamıştır. İş güvenliği uzmanı, birçok insanın çalıştığı alanları çalışanlar için daha güvenli ve sağlıklı bir yer haline getirmekten sorumludur. Bu sorumluluklarını yerine getirebilmek ve gerekli yetkinliğe sahip olabilmesi için ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Belirli sayıda çalışana sahip iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı bulundurmasının zorunlu hale getirilmesi ile oluşan personel açığından dolayı iş güvenliği uzmanlığı şartları en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. İş güvenliği uzmanı olmak için hangi bölümlerden mezun olunması gerektiği, iş güvenliği uzmanlık kursu, iş güvenliği uzmanlığı eğitim süreci ve sınav süreci ise en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen üniversite bölümlerinden mezun olan kişilerin iş güvenliği uzmanı olabilmek için öncelikle iş güvenliği uzmanlık kursuna kaydolması gerekmektedir. Söz konusu iş güvenliği uzmanlık belgesini alabilmek için iş güvenliği uzmanlık kursuna gitmek, gerekli eğitimi alarak düzenlenen sınavdan geçmek en önemli şartlar arasında yer almaktadır. İş güvenliği uzmanlık kursu ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yasal olarak görevlendirilen kurumlar ve kuruluşlar tarafından verilebilmektedir.

Hangi Kurumlardan Eğitim Alınabilir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen mevzuata göre bir kişinin iş güvenliği uzmanlığı sertifikası alabilmesi için iş güvenliği uzmanlığı kursuna giderek gerekli eğitimi alması ve hazırlanan sınavdan gerekli puanı alması gerekmektedir. İş güvenliği uzmanlığı kursuna gitmek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri ise hangi kurumlardan eğitim alınabilir sorusudur. T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen ESGO İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumu’ndan gerekli eğitimi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Alanları

Eğitim Sürecinin Önemi

blank

Her işveren, çalışanlarının sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamakla yükümlüdür. Ancak bu yükümlülüklerin yerine getirilmediği durumlar oluşabileceği için ülkemizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kademeli olarak iş güvenliği uzmanı bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir. İş güvenliği uzmanı aldığı eğitim sayesinde bir çalışma ortamında çalışanlar için risk oluşturan faktörleri belirleyebilir, gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayabilir. İş güvenliği uzmanlık kursu ile verilen eğitimler de bu yüzden oldukça önemlidir ve zorunlu hale getirilmiştir.

Neden ESGO’yu Seçmeliyim?

İş güvenliği uzmanlığına olan ilginin artması birçok kişinin bu mesleğe yönelmesine ve birçok iş güvenliği uzmanlık kursunun açılmasını sağlamıştır. Ancak birçok iş güvenliği uzmanlığı kursunun açılması zaman içerisinde eğitimlerdeki kalitenin de düşmesi ile sonuçlanmıştır. ESGO, iş güvenliği ile ilgili yasa yayınlandığı günden bu yana İSG Eğitimleri veren ve merkezi Eskişehir’de bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetkili bir eğitim kurumudur. Öncelikli amacı iş güvenliği uzmanlık eğitimini ciddiye alarak eğitime katılan kişileri sadece sınava hazırlamak değil onlara mesleklerinde başarılı olmalarını sağlayacak kaliteli eğitimi vermektir.

ESGO ekibi olarak bu yazımızda iş güvenliği uzmanlığı kursu ile ilgili en çok merak edilen sorulardan olan iş güvenliği uzmanlık kursu nereden alınır, hangi kurumlardan eğitim alınabilir, eğitim sürecinin önemi nedir ve neden ESGO’yu seçmeliyim soruları hakkında detaylı cevaplar vermeye çalıştık. Eğer siz de iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almak istiyorsanız, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yayınladığı tarih olan Haziran 2012’den bu yana kesintisiz iş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan ESGO‘dan eğitim alabilirsiniz. İş güvenliği uzmanlığı eğitim süreci ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için sitemizde bulunan iletişim kısmında bizimle iletişime geçebilirsiniz.