Genel

İSG Sınavından Kaç Puan Almak Gerekiyor?

blank

Günümüzde işyerlerinde güvenlik ve sağlık açısından isg profesyonellerinin bulunması gerekir. İşyerleri tehlike sınıfına göre; iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personellerini çalıştırma zorunluğu vardır. İş sağlığı ve güvenliği pozisyonunda çalışmak isteyen kişiler ise İSG sınavından başarılı bir şekilde geçerek, işe başlayabilmek için sertifika alırlar. İSG Sınavı, iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışmak için girilen bir sınavdır. İş güvenliği uzmanlarının bu sınava girmesi ve yeterli puanı alması gerekir. Bu yazımızda ESGO ekibi olarak “İSG Sınavı” hakkında bilgiler vereceğiz.

Kimler İSG Sınavına Girebilir?

isg sınav

İş güvenliği uzmanları ve diğer alanlardaki adayların girdiği İSG sınavı yılda iki kere düzenlenmektedir. Mühendislik, fen ve mimarlık bölümünden diploma sahibi olanlar, teknik öğretmenler, iş güvenliği uzmanlığı lisans veya ön lisans mezunları İSG sınavına başvurabilmektedirler.

İSG sınavına girmeden önce adayların 180 saatlik teorik eğitim ve 40 saat staj olmak üzere toplam 220 saatlik bir iş güvenliği eğitimi almaları gerekmektedir.

İSG sınavı, iş güvenliği uzmanı sertifikası alabilmek için girilen bir sınavdır. Bu sınavlar, kişilerin başvurduğu yerlere göre belirli sınav merkezlerinde gerçekleştirilir. Bu merkezler; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van illerinde bulunmaktadır. Düzenlenen mevzuata göre adayların başarılı sayılması için, İSG sınavında 100 puan üzerinden iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği için en az 70, diğer sağlık personelleri için 60 puan alınması gerekir.

İş Güvenliği Sınavında Yeterli Puan Alınmazsa Ne Olur?

Adayların seçme ve yerleştirme (ÖSYM) tarafından her yıl iki kere düzenlenen İSG sınavından başarılı kabul edilmek için belirlenen minimum puan değerini geçmeleri gerekir. Bir kere eğitim alındıktan sonra İSG sınavına giriş hakkı sınırsızdır. Bu durumda sınavdan başarısız olan adayların bir sonraki sınav döneminde gerçekleşen sınavlara katılarak istenen puanı elde etmesi gerekir. Bu sınavlar sonucunda istenilen puanı elde eden adaylar iş güvenliği uzmanı olarak işe başlarlar. Aksi halde iş güvenliği belgesi alamaz ve iş güvenliği uzmanı olarak görev yapamazlar.

İSG sınavından yeterli puanı alamayan adayların tekrardan iş güvenliği eğitimi almasına gerek yoktur. Bir sonraki sınava katılarak gerekli puanı alması durumunda C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak göreve başlayabilirler.

İlginizi Çekebilir: İş Güvenliği Uzmanlığı İş İmkanları Nelerdir?

ESGO ile İş Güvenliği Sınavına Hazırlanın

blank

İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin İSG sınavına iyi hazırlanması gerekir. Aksi halde sınavdan yeterli puanı alamadıklarında bir sonraki sonraki sınavı beklemek zorunda kalırlar. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin sınavdan başarılı bir şekilde geçebilmesi için ESGO olarak; kaliteli eğitim anlayışımız, tecrübeli ve alanında uzman kişilerden oluşan eğitici kadromuz ve 10 yılı aşkın tecrübemiz ile kursiyerlerimize iş güvenliği uzmanlığı kursları sağlıyoruz. Bu kişileri mesleki riskler hakkında bilgilendiriyoruz.

Sitemizde bulunan kurslarla, bireylerin iş güvenliği konusunda bilinçlenmelerini ve bu alandaki riskleri minimuma indirerek daha güvenli bir ortam sağlayabilmelerini amaçlıyoruz. İSG sınavı hakkında daha fazla bilgi almak ve kurslarımızı incelemek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

ESGO ekibi olarak bu yazımızda “İSG Sınavı” hakkında bilgiler verdik ve merak edilen soruları cevaplandırdık. Çoğunluğu gerekli önlemler dahilinde kolaylıkla önlenebilecek olan iş kazaları hakkında eğitim alarak bunu mesleğiniz hale getirebilirsiniz. Tecrübeli eğitimcilerimizden internete ulaşımınızın olduğu her yerden alabileceğiniz online eğitim hizmetimizden yararlanabilirsiniz. İş güvenliği uzmanlığı ve daha fazlası için blog yazılarımızı okuyabilirsiniz. Hizmetlerimizi incelemek ve bizim hakkımızda bilgi sahibi olmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Kurumsal kimliği, müşteri memnuniyeti ve güvenirliği ile kaliteli bir eğitim sürecinden geçmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin!