Genel

İSG Sınavını Kazandıktan Sonra Yapılacaklar 

blank

blankSon dönemde iş güvenliği uzmanlığı oldukça popüler bir meslek kolu haline gelmiştir. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının artması sonucunda iş güvenliği uzmanları için yoğun bir istihdam alanı oluşmuştur. İş güvenliği uzmanlığı sınavını kazandıktan sonra yapılacaklar oldukça merak edilen konular arasındadır. İş güvenliği uzmanlığı sınavını kazandıktan sonra takip edilmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. ESGO ekibi olarak bu yazımızda İSG sınavını kazandıktan sonra yapılacaklar konusu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

İSG Sınavını Kazandıktan Sonra Yapılacaklar 

blank

İş güvenliği uzmanlığı sınavını kazandıktan sonra yapılacaklar birçok insan tarafından merak konusu haline gelmiştir. İSG sınavını kazanan adayların kimlik bilgileri, bakanlığın ilgili Kurumsal Tahsilat Hesabı’na bildirilmektedir. Sınav sonucunda başarılı olan adaylar belge ücretlerini ilgili bankaya bildirerek belge ücretini bakanlığın ilgili Kurumsal Tahsilat Hesabı’na yatırılmalıdır. İSG belge ücretleri ilgili bankanın internet bankacılığı, mobil şube ve ATM’lerinden yatırılmaktadır. İnternet bankacılığı ile İSG belge ücreti yatırma adımları aşağıdaki gibidir:

 1. Ödemeler
 2. Diğer Ödemeler
 3. Diğer Kurumlar
 4. ÇSGB İSGGM Belge Ücretleri
 5. Ödeme İşlemi

İlginizi Çekebilir: İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi ile İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

İnternet bankacılığı adımlarını gerçekleştiremeyen kullanıcılar ilgili bankanın şubelerinden T.C. kimlik numarası ve ödeme yapılacak belge türünü bildirerek İSG belge ücreti yatırma işlemini gerçekleştirebilirler.

İSG belge ücreti yatırıldıktan bir sonraki iş günü yapılan ödeme bilgisi İş Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bildirilmektedir. Ödeme bilgisi tamamlanan ve İş Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bildirilen adayların belge tanımlama işlemleri, İSG-Katip üzerinden yapılmaktadır. İSG belge durumunu isgkatip.csgb.gov.tr adresinden öğrenmek mümkündür. İSG-Katip üzerinden İSG belge durumu öğrenme adımları aşağıdaki gibidir:

 1. isgkatip.csgb.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ya da sunulan diğer seçenekler ile İSG-Katip sistemine giriş yapılır.
 2. “Kayıtlı Kullanıcı Girişi” seçeneği seçilir.
 3. “Sertifikalar” sekmesinde tanımlanmış belge numarası ve belge tarihi görülür.

İSG belgesi tanımlanmış kişilerin işyerleri ile belge türüne göre sözleşme yapmaları mümkündür. İSG belgesi basılı olarak gönderilmediğinden belge dosyasını indirerek çıktı almak gerekir. İSG-Katip üzerinden belgeleri basılı olarak almak üzere izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir:

blank

 1. İSG-Katip sistemine “Kayıtlı Kullanıcı Girişi” seçeneği üzerinden giriş yapılır.
 2. “Sertifikalar” sekmesi üzerinde “Meslek Güncelle” seçeneğinden meslek girişi yapılır. İşlem geri alınamadığından bu işlem oldukça dikkatli yapılmalıdır. 
 3. “Sertifikalar” bölümü üzerinden belgenin e-imza durumu kontrol edilerek “imzalandı” olarak değiştiği görülmelidir. “E-imzalı sertifika indir” seçeneğinden “Arka Plan” ve “Sertifika” ayrı ayrı indirilmek ve belge çıktısı almak mümkündür.  

ESGO ekibi olarak bu yazımızda, İSG sınavını kazandıktan sonra yapılacaklar konusunu ele aldık. Yasa yayınlandığı günden bugüne kesintisiz İSG Eğitimleri veren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetkili Eğitim kurumu ESGO olarak birçok alanda ihtiyaçlara yönelik çeşitli hizmetler sunmaktayız. Eğitimlerimiz için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.