Genel

İSG Uzmanlık Sertifikası

İSG Uzmanlık sertifikasını tören ile alan kişiler

İSG uzmanlık sertifikası belirli kişilerin işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmasını sağlar.  Bu sertifikası özellikle iş güvenliği konusunda kariyer yapmak isteyenler için gereklidir. Son dönemde İSG uzmanlık sertifikası iyi bir iş sahibi olmak isteyen pek çok kişi için önemli bir belge oldu. İK departmanları belirli işe alımlarda iş güvenliği konusunda yetkinlikleri olan adayları tercih etmekte. Çünkü İSG uzmanlık sertifikası, işyerlerinde güvenli çalışma koşullarını sağlamak için gerekli altyapıya sahip olduğunuzu kanıtlıyor.  

İSG Uzmanlık Sertifikası Nasıl Alınır?

İş güvenliği uzmanlık sertifikası almak için öncelikle bir kursa katılarak eğitim almanız gerekiyor. İş güvenliği kursları bu konuda size gerekli bilgi ve becerileri kazandırmayı hedefler. İş güvenliği eğitimi aldığınızda ESGO gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından akredite edilmiş bir eğitim kurumu seçmeniz tavsiye edilir. Alacağınız 220 saatlik iş güvenliği eğitimi ardından ÖSYM tarafından yapılan bir sınava giriyorsunuz. İş güvenliği uzmanlığı sınavı, 100 üzerinden değerlendirilir. Geçme notu 70 puan ve üzeridir. İSG/1 ve İSG/2 olarak adlandırılan bu sınavlar yılda iki kez gerçekleşir. İş güvenliği sınavını başarıyla tamamlayan adaylar İSG uzmanlık sertifikası almaya hak kazanır. Bu sertifika, işyerlerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışmanızı sağlar.

Herkes İSG Uzmanlık Sertifikası Alabilir mi?

İş güvenliği uzmanlık sertifikası almak için belirli uzmanlık alanlarından birine sahip olmanız gerekir.

  • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi mezunları, 
  • Teknik Öğretmenler, 
  • Üniversitelerin Fen ya da Fen Edebiyat Fakültelerinin Kimya, Fizik ve Biyoloji bölümleri mezunları 
  • İş Sağlığı ve Güvenliği Ön lisans ve Lisans Bölümleri mezunları 

İSG sertifikası alarak İş Güvenliği Uzmanı olabilirler.

İSG Uzmanlık Sertifikası Kaç Yıl Geçerli?

İSG Uzmanlık Sertifikası alındığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli. Bu süre boyunca sertifika sahipleri İş Güvenliği konusundaki bilgilerini güncel tutmak ve yenilikleri takip etmekle sorumlu. Sertifikanın geçerlilik süresi dolmadan 60 gün öncesinde vize işlemi yaparak sertifika süresi beşer yıl uzatılıyor. İSG vize işlemleri nasıl yapılır yazımızdan bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İSG Uzmanlık Sertifikası Ne Sürede Çıkar?

İSG Uzmanlık Sertifikası, sınavı kazanan adaylar belge ücretini ödedikten ve İSG-Katip sistemine başvurularını yaptıktan sonra 1 hafta içinde çıkıyor. Sertifika, E-İmzalı olarak İSG-Katip Sistemine tanımlanıyor. Basılı belge gönderilmiyor. İSG-Katip sisteminden Pdf dosya indirerek onun çıktısını almak mümkün.