Genel

İzmir İş Güvenliği Kursu

blank

İş sağlığı ve güvenliği; insanın psikolojik, fizyolojik durumunun korunması ve iyi hale getirilmesi açısında yapılan uygulamalardır.  Bunun yanı sıra içi sağlığı ve iş güvenliğine önem verilen iş ortamında çalışanlar, işlerine olan dikkatlerini artırabilir. Böylece daha verimli çalışır ve hata oranını ciddi anlamda düşürürler. Bununla birlikte İzmir İSG kursu konusu da merak edilmektedir. Genel olarak İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi sürecinde işçi ile işverene ve devlete fayda sağlar. Ayrıca İş Güvenliği kültürünün geliştirilmesinde, devlete, işverenlere, çalışanlara/sendikalara, üniversitelere ve meslek örgütlerine sorumluluklar düşmektedir. Genel olarak İzmir İSG kursunda kimler uzman olabilir ve görevleri nelerdir gibi konular merak edilmektedir. ESGO ekibi olarak bu yazımızda konu hakkında merak edilen detayları sizler ile paylaşacağız.

İzmir’de Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

blank

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmek için üniversitelerin bazı lisans programlarından mezun olmanız gerekli kriterlerden biridir. Mezun olmanız gereken başlıca bölümler ise aşağıdaki gibidir:

  1. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
  2. Teknik Öğretmen
  3. Üniversitelerin Fen ya da Fen Edebiyat Fakültelerinin Kimya, Fizik ve Biyoloji bölümleri
  4. İş Sağlığı ve Güvenliği Ön lisans ve Lisans Bölümleri

Bu bölümlerin dört yıllık mezunları doğrudan İSG sınavına girme hakkı kazanır. Bunun yanı sıra ön lisans mezunlarının bakanlık tarafından yetkilendirilmiş iş sağlığı ve güvenliği kurslarından İSG kursu eğitimi alması zorunludur. Kurslarını tamamlayan veya lisans mezunu olan öğrenciler ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen ÖSYM tarafından yapılan İSG sınavına katılmalıdır. Sınavdan geçer not alma şartı ile İSG uzmanı olmaya hak kazanırlar.

İlginizi çekebilir: İş Güvenliği Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

İzmir’de İş Güvenliği Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?    

İzmir’de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş yeri dahilinde fiziksel veya biyolojik faktörlerin neden olduğu hastalık ve yaralanmaları çözümlemek için prosedürler geliştirmekle sorumlu kişilerdir. Bunun yanı sıra bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanının sahip olması gereken bazı kriterler mevcuttur. Bunlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Problemlere etkili çözümler üretmek
  • Çoklu iş tanımlarını önceliklere göre sıralamak
  • Ekip çalışmasına uyum sağlamak
  • Detay odaklı çalışmak
  • Stresli durumlar karşısında sakin kalabilmek
  • MS Office programları hakkında bilgi sahibi olmak

ESGO ile İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi

is-güvenligi-uzmani-calisma-yetkileri

İzmir’de İSG uzmanı olmak isteyenler mutlaka iş güvenliği kursuna kaydolmalıdır. Aksi bir durumda ise İSG sınavından yeterli puanı alamazlar. Bu durumda ise 6 ay sonraki sınavı beklemek zorunda kalırlar. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin sınavdan başarılı bir puan alabilmesi için ESGO olarak; temel, orta ve ileri düzeylerde iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri sunuyoruz. Bu kişileri mesleki riskler hakkında bilgilendirmek de en temel amacımızdır.

Sitemizde bulunan kurslarla, bireylerin iş güvenliği konusunda bilinçlenmelerini ve bu alandaki riskleri minimuma indirerek daha güvenli bir ortamda çalışmalarını hedeflemekteyiz. İSG kursu ve sınavı hakkında daha fazla bilgi için ve kurslarımızı incelemek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim kurumlarında ders verebilmek için Çalışma Bakanlığının sertifikalandırdığı eğitici belgesine sahip olmak son derece önemlidir. Sektöre yeni adım atacak kursiyerlerimiz bu eğiticilerin tecrübe ve bilgilerinden yararlanması adına her türlü eğitimi sunmaktayız.

ESGO olarak bu yazımızda, İzmir’de İSG kursu ve iş sağlığı güvenliği mesleği konusu hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizlerle paylaştık. Amacımız, birçok alanda ihtiyaçlara yönelik çeşitli hizmetler sunarak, iş güvenliği alanında da bilinçli ve profesyonel uzmanlara yol göstermektir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.