Genel

İş Güvenliği Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

is-guvenligi-uzmani-olmak-icin-egitim-duzeyi

Hayatımızın her alanında olduğu gibi iş süreçleri için de güvenlik en başta olması gereken noktalar arasında yer alır. Bu durumda iş güvenliği uzmanları, iş süreçlerinin daha güvenli ilerlemesi adına oldukça önemli bir görev üstlenmektedir. İş güvenliği uzmanı olmak, geniş ve kapsamlı bir süreci içine alır. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin eğitim alması ve sınavda başarılı olması gerekir. İş güvenliği uzmanı olmak için gereken tüm noktalara yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Eğitim Düzeyi Ne Olmalı?

İş güvenliği uzmanı olmak için bakanlık tarafından belirlenen çeşitli şartlar vardır. Bu noktada iş güvenliği uzmanı olmak için gerekli olan eğitim düzeyi de son derece merak edilir. Bakanlık tarafından belirlenen şartlara göre iş güvenliği uzmanı olmak için gerekli olan ilk şart belirlenen lisans ya da önlisans programlarından mezun olmaktır. Daha sonrasında ise bu alanda hizmet veren ve İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü’nden yetki almış eğitim kurumundan bu alanda görev yapabilmek için gerekli eğitimi ve sertifikayı almak gerekmektedir.  İş güvenliği uzmanlığı yeterli donanıma sahip, mühendis, mimar, fizikçi, kimyager, biyolog unvanına sahip kişiler, teknik öğretmenler ve isg teknikerleri tarafından yapılmalıdır. İş güvenliği uzmanı olmak için gerekli eğitim düzeyi en az lisans veya ön lisans mezunu olmaktır.

is-guvenligi-uzmani-olmak-icin-gerekenler

İş Güvenliği Uzmanı Olmak İçin Kurs Şart Mı?

İş güvenliği uzmanlığı son dönemin en çok ilgi gören mesleklerinden biridir. İş sağlığı ve güvenliği iş süreçlerinde uygulanması gereken kuralları içerir. İş yerinde işler sürdürülürken karşılaşılabilen tehlikeli durumları en aza indirmeyi hedefleyen iş güvenliği alanı, bakanlık tarafından zorunlu tutulmuştur. Bu noktada iş güvenliği uzmanı olmak için çeşitli eğitim ve sınavları başarı ile geçerek iş güvenliği uzmanlığı belgesi almak gerekir. İş süreçlerinin sorunsuz ilerlemesi için olası kazaların önüne geçmeyi hedefleyen son derece kıymetli bir iştir.

İş güvenliği uzmanı olmak için kişilerin tam donanıma sahip olarak yetişmeleri oldukça önemlidir. Özellikle iş sağlığı ve güvenliğinin amacı ve işleyişi hakkında çok iyi bilgiye sahip olmaları gereklidir. İş güvenliği uzmanı olarak çalışmak isteyen kişilerin bakanlık tarafından zorunlu tutulan eğitimleri almaları gerekir. Eğitim süreçlerini tamamlamadan iş güvenliği uzmanlığı sertifikası almak mümkün değildir.

is-guvenligi-uzmani-olmak-icin-kurs-sart-mi

Eğitim İçin Neden ESGO’yu seçmelisiniz?

İş süreçlerinin daha sağlıklı ilerleyebilmesi ve olası kazaların önüne geçilebilmesi için iş güvenliği oldukça önemlidir. Bu alanda gerekli bilgi ve becerilere sahip uzmanların yetiştirilebilmesi ancak ve ancak eğitim ile mümkün olacaktır.

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumu olan ESGO iş güvenliği uzmanı olmak için ihtiyaç duyacağınız tüm desteği veriyor. Zengin içeriği ile bu süreçte ihtiyaç duyabileceğiniz tüm teknik bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede eğitim sürecini başarı ile tamamlayarak iş güvenliği uzmanı olarak çalışma hayatına başlayabilirsiniz. Alanında uzman eğiticilerden alınacak olan iş güvenliği uzmanlığı eğitimi ile çalışma hayatına başladığınızda da süreci en verimli şekilde yürütebileceksiniz.

neden-esgoyu-secmelisiniz

Yılların verdiği tecrübe ile süreç içinde ihtiyaç duyabileceğiniz her noktayı göz önünde bulundurarak eğitim programlarımızı belirliyoruz. ESGO, köklü bir eğitim kurumu olarak iş güvenliği uzmanlığı eğitimi sonrasında da kursiyerlerine verdiği desteği sürdürmeye devam eder. Bu doğrultuda alınacak olan eğitimin yalnızca kurs ile sınırlı kalmayacağı da görülmüş olacaktır.

Günümüzde iş güvenliği uzmanı olarak çalışan iş güvenliği uzmanlarının büyük bir bölümü ESGO mezunu sektör çalışanlarıdır. Siz de bu ailenin bir parçası olarak iş güvenliği uzmanı olmak istiyorsanız daha detaylı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz.

Önerilen Gönderiler