Genel

Konya İSG Kursu

blank

Konya İSG Kursu

İş güvenliği uzmanı, bir işyerinde olası kazaları tespit ederek gerekli önlemlerin alınması ve çalışanlar için en uygun ortamın hazırlanması için çalışmalar yapmaktadır. Konya iş güvenliği kursunun asıl hedefi iş güvenliği sağlayarak çalışanların ruhen ve fiziken sağlıklarını korumak ve böylece işyerindeki verimliliğin artmasına olanak sağlamaktır. Her işletmenin gerek duyduğu ve bulundurmak zorunda oldukları iş güvenliği uzmanı son zamanlarda gereken ilgiyi görmektedir. Bu yazımızda ESGO ekibi olarak “Konya İSG Kursu” hakkında bilgiler vereceğiz.

Konya’da Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

blank

 

Son zamanlarda bir bilim dalı olarak kabul edilen iş güvenliği birçok araştırma yöntemi ile bilimsel ve deneysel çalışmalar sunmaktadır. Her iş yerinde bulunması zorunlu olan iş güvenliği uzmanı, az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere farklı yerlerde görev alabilmektedirler. İş güvenliği uzmanı, insan faktörünü dikkate alarak olası riskleri en aza çekmek ve tehlike anında müdahale ederek tekrarlanmaması adına çalışmalar yapmaktadırlar. Konya’da iş güvenliği uzmanı olmak isteyenler için şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Mühendislik veya mimarlık fakültesi mezunu olmak ya da teknik kişi olmak (teknik öğretmen, fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olmak) ya da Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettiş olmak ya da İş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olmak,
  • Çalışma Bakanlığının yetkili kurumu olan ESGO tarafından verilen eğitimlere katılarak ÖSYM’nin uyguladığı sınavdan 100 üzerinden en az 70 puan almak.

Konya’da İş Güvenliği Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

blank

İş güvenliği uzmanlarının görevleri iş yeri, insan sağlığı ve hayatı açısından önemli bir yere sahiptir. Çalışanlara güvenli ve konforlu bir çalışma ortamı sunmak, işyerindeki verimliliğin artmasını beraberinde getirir. İşletmede önemli bir yere sahip olan iş güvenliği uzmanlarının birçok görevi bulunur. Konya’da iş güvenliği uzmanlarının görevleri şunlardır:

  • İş güvenliği alanında işletmede çalışanlara bilgi vermek, rehberlik ve danışmanlık yapmak
  • İş akışını mümkün olduğunca aksatmadan sağlıklı ve verimli bir iş ortamı sağlamak
  • Risk değerlendirmesi yapmak ve gereken önlemleri alarak olası kazaları en aza indirmek
  • İşverene alınması gereken önlemleri yazılı olarak iletmek ve işverenin belirli bir süre içerisinde tehlike arz eden bu durumlara gereken önlemleri almaması durumunda işverenin bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne yazılı olarak bildirmek

İlginizi Çekebilir: İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

ESGO ekibi olarak bu yazımızda “Konya İSG Kursu” hakkında bilgiler verdik ve merak edilen soruları cevaplandırdık. Çoğunluğu gerekli önlemler dahilinde kolaylıkla önlenebilecek olan iş kazaları hakkında eğitim alarak bunu mesleğiniz hale getirebilirsiniz. Tecrübeli eğitimcilerimizden istediğiniz her yerden alabileceğiniz online eğitim hizmetimizden yararlanabilirsiniz. İş güvenliği uzmanlığı ve daha fazlası için blog yazılarımızı okuyabilir, hizmetlerimizi incelemek ve bizim hakkımızda bilgi sahibi olmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Kurumsal kimliği, müşteri memnuniyeti ve güvenirliği ile kaliteli bir eğitim sürecinden geçmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin!