Genel

Manisa İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi 

blank

İş güvenliği uzmanlığı son dönemde oldukça popüler bir meslek konu haline gelmiştir. Pek çok kişi iş güvenliği uzmanı olmak istemektedir. İş güvenliği uzmanları, eğitimlerini tamamlayarak ve gerekli şartları sağlamış iş güvenliği uzmanı unvanına sahip kişilerdir. Bu kişiler, iş yerlerinin denetimi ve çalışma şartlarının güvenilirliğini kontrol etmektedir. Manisa iş güvenliği uzmanlığı eğitimi konusu oldukça merak edilen konular arasındadır. ESGO aracılığıyla Manisa’da A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi, B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almak mümkündür. ESGO ekibi olarak bu yazımızda Manisa iş güvenliği uzmanlığı eğitimi konusu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Manisa’da Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

blank

Günümüzde her iş yerinde bir iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunlu hale gelmiştir.  Ocak 2024’te ise bu zorunluluk tüm işyerlerini kapsayacaktır. İş güvenliği uzmanlarının A sınıfı iş güvenliği uzmanı, B sınıfı iş güvenliği uzmanı ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak üzere üç farklı kategoride eğitim alarak farklı iş yerlerinde görev almaları mümkündür. Manisa iş güvenliği uzmanlığı eğitimi konusunda ESGO, alanında uzman eğitmenleri ile profesyonel eğitim imkânı sunmaktadır. Manisa’da iş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerde aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Üniversitelerin mühendislik veya mimarlık fakültelerindeki bölümlerden mezun olmak ya da Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettiş olmak ya da teknik kişi olmak (teknik öğretmen, fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olmak) ya da İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nden mezun olmak
  • Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumu olan ESGO’dan eğitim alarak, ÖSYM tarafından uygulanan sınavda 100 üzerinden 70 puan almak

Bu şartlar eksiksiz sağlandığında Manisa’da iş güvenliği uzmanı olarak görev almak mümkündür.

Manisa’da İş Güvenliği Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

blank

İş yerlerinde işin yürütülmesi esnasında olası kazalar ve bu kazalar sonucu doğabilecek tüm problemler iş güvenliği uzmanı alanındadır. İş güvenliği uzmanının görevi iş yerini güvenlik, sağlık ve çevre ile ilgi düzenlemelere uygunluğu açısından denetlemektir. İş güvenliği uzmanları ayrıca çalışanlara hastalık ve yaralanmaları önlemek, çevreye verilen zararın önüne geçmek gibi konularda eğitimler de vermektedir. ESGO, Manisa iş güvenliği uzmanlığı eğitimi konusunda alanında uzman eğitimler veren, Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir eğitim kurumudur. Manisa’da iş güvenliği uzmanlarının görevleri aşağıdaki gibidir:

  • İş güvenliği hakkında iş yerinde çalışanları bilgilendirmek, rehberlik ve danışmanlık hizmeti sağlamak
  • İş yerinde iş akışına uygun verimli ve sağlıklı bir iş ortamı sağlanması konusunda rehber olmak
  • Risk değerlendirmesi yapmak ve gerekli tüm önlemlerin alınmasını sağlayarak olası kazaları ve bu kazalar sonucu doğabilecek tüm problemleri en aza indirmek
  • İşverene iş yerinde alınması gereken tüm önlemleri yazılı olarak bildirmek ve bu önlemlerin uygulanmasını denetlemek

İlginizi Çekebilir: B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

ESGO ile İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi

blank

 

ESGO aracılığıyla A, B ve C sınıfı iş güvenlik uzmanlığı eğitimleri almak mümkündür. A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi toplam 180 saattir ve derslerin tamamı uzaktan eğitim şeklinde işlenir. İlk 90 saatlik kısım ESGO uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olan ve 24 saat erişim imkânı bulunan asenkron derslerden oluşmaktadır. Devamındaki 90 saat online olarak Zoom uygulaması üzerinden deneyimli ESGO eğitmenleri eşliğinde işlenir. Teorik eğitim kısmı tamamlandıktan sonra katılımcıların iş güvenliği uzmanının bulunduğu bir işletmede 40 saatlik uygulama eğitimi (staj) yapmaları gerekir. Daha sonra ÖSYM tarafından düzenlenen sınava başvurarak 70 puan ve üzerinde başarı elde eden katılımcılara T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesi düzenlenir. B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri de A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi ile aynı şekildedir.

ESGO ekibi olarak bu yazımızda, Manisa iş güvenliği uzmanlığı eğitimi konusunu ele aldık. Yasa yayınlandığı günden bugüne kesintisiz İSG Eğitimleri veren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetkili Eğitim kurumu ESGO olarak birçok alanda ihtiyaçlara yönelik çeşitli hizmetler sunmaktayız. Eğitimlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.