Genel

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

blank

B sınıfı iş güvenliği uzmanı, az tehlikeli veya tehlikeli ve de yasa gereği 2024 yılına kadar çok tehlike sınıfta yer alan işyerlerindeki güvenlik prosedürlerinin mevzuata uygunluğunu analiz eder. İşyerinde çalışanların, çalışma alanlarını sağlık ve güvenlik açısından en uygun hale getirmesinde rehberlik etmeyi amaçlar. Çalışanların güvenliklerini en üst düzeyde tutarak işyerinin veriminin artmasında büyük bir rol oynar. ESGO ekibi olarak bu yazımızda işyerlerinin olası kaza, yangın ve benzeri durumlara karşı önlemler alan, bu durumlarda müdahalede bulunan ve işyeri yetkilileriyle iletişim halinde kalarak çalışanlara sağlıklı bir ortam sunma görevleri olan B sınıfı iş güvenliği uzmanı hakkında bilgiler vereceğiz.

 B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimler Olabilir?

blank

İnsan sağlığı ve güvenliğini ele alan ve bu alanda çalışmalar yürüten B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar gerekli belge, diploma ve alınan eğitimler doğrultusunda uygulanacak olan sınavdan başarılı olmaktır. B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için en az üç yıl C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev almış olmalı; teknik eleman, mühendis ya da mimarlık bölümlerinin birinden mezun olduğuna dair diploma sahibi olmalı ve B sınıfı İSG eğitimine katılarak sınavdan başarıyla geçmiş olmalıdır. Aynı zamanda adayın detay odaklı, dikkatli ve disiplinli bir şekilde çalışması gerekir.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nerelerde Çalışabilir?

blank

İş güvenliği uzmanları temel olarak işyerlerinde dikkatsizlik, yeterli tedbirlerin alınmaması veya eğitimsizlik gibi sebeplerden kaynaklanan kazaların önüne geçilmesine rehberlik etmek ve çalışanlara eğitim vermek gibi görevleri vardır.

B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının çalışma alanları oldukça geniştir. Az tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinin yanı sıra iş güvenliği uzmanı yetersizliğinden dolayı alınan kararla 2024 yılına kadar çok tehlikeli işyerlerinde de görev alabilirler. B sınıfı iş güvenliği uzmanları inşaat şantiyeleri, endüstriyel alanlar ve fabrika gibi yerlerde çalışırlar.

İlginizi Çekebilir: A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

ESGO ile B Sınıfı İş Güvenliği Eğitimi

Her birinin görevi ortak da olsa tehlike düzeylerine bağlı olarak iş güvenliği uzmanları farklı sınıflara ayrılır. C sınıfı iş güvenliği uzmanı az tehlikeli, A sınıfı iş güvenliği uzmanı tüm tehlike sınıflardı ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı az tehlikeli, tehlikeli ve 2024 yılına kadar da tüm tehlike sınıfında yer alan işyerlerinde çalışabilirler. İş güvenliği uzmanı, sektördeki yenilikleri takip ederek kendilerini sürekli geliştirmeli, yaptığı işin öneminin bilincinde olmalıdır. İşyerinde olası can ve mal kaybının engellenmesinde işverene rehberlik etmelidir. Bu meslek içerisinde yer almak isteyen adayların belirli eğitimi alıp yapılacak sınavdan başarı elde etmeleri gerekir. ESGO, bu konuda adayların gereken eğitimi en iyi şekilde almasına olanak sağlamaktadır.

ESGO ile B sınıfı iş güvenliği eğitimi toplam 180 saat olup derslerin tamamı uzaktan eğitim şeklinde işlenir. Derslerin 90 saatlik kısmı kayıt altına alınmış olup istenildiğinde izlenecek olan dersler ve kalan 90 saat ise ZOOM üzerinden canlı olarak verilecek derslerden oluşur. Eğitim sonunda ZOOM üzerinden işlenen derslerin kayıtları da kursiyerlere gönderilir. Teorik eğitim tamamlandıktan sonra ise 40 saatlik bir uygulama eğitimi alan adaylar sınava girmeye hak kazanırlar. ÖSYM’nin düzenlediği İSG sınavından 70 puan ve üzeri not alan adaylara T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesi düzenlenir.

İlginizi Çekebilir: C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

ESGO ekibi olarak bu yazımızda “B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?” konusunu ele aldık. Tecrübeli eğitimcilerimizden internet erişiminizin olduğu her yerden alabileceğiniz online eğitim hizmetimizden yararlanabilirsiniz. İş güvenliği uzmanlığı ve daha fazlası için blog yazılarımızı okuyabilirsiniz. Hizmetlerimizi incelemek ve bizim hakkımızda bilgi sahibi olmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Kurumsal kimliği, müşteri memnuniyeti ve güvenirliği ile kaliteli bir eğitim sürecinden geçmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin!