Genel

İş Sağlığı ve Güvenliği Neden Önemli Bir Meslektir?       

blank

 

Ülkemizdeki sanayileşme ile iş yerlerinde görülen iş kazası oranlarında artış söz konusudur. Bu sebeple çalışanların daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak amacıyla beden ve ruh sağlıklarını korumak için iş sağlığı ve güvenliği (İSG) önlemlerinin alınması son derece önemlidir. Bu anlayış içerisinde disiplinler arası etkileşimi ve iş birliğini gerekli kılmak, tıp, hukuk, fizik, psikoloji gibi pozitif ve sosyal bilimlerin katkılarıyla gelişen iş sağlığı ve güvenliği mesleği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de iş sağlığı ve güvenliği mesleğinin neden önemli olduğu merak edilen bir konudur. ESGO ekibi olarak bu yazımızda, iş sağlığı ve güvenliği mesleği hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

 

İSG Meslek Olarak Tercih Edilir Mi?     

 

İş sağlığı ve güvenliği meslek olarak tercih edilir mi konusu ile ilgili olarak İSG uzmanlığının son dönemlerin en popüler mesleklerinden birisi olduğunu söylemek mümkündür. Yasal olarak iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak ve gerekli düzenlemeleri yapmak için iş sağlığı ve güvenliği uzmanının zorunlu kılınması da iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığını öne çıkarır.

 

Meslek olarak iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığını tercih edecek kişilerde birtakım özelliklerin bulunması son derece önemlidir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 

 1. Karşılaşılan problemlere etkili çözümler üretebilmelidir.
 2. Ekip çalışmasına uyum sağlayabilmelidir,
 3. Detay odaklı çalışmalar yapabilmelidir.
 4. Karşılaşılacak stresli durumlar karşısında sakin kalabilmelidir.
 5. Ofis programlarını bilmesi gerekir.

 

Bu kriterlere sahip olduklarını düşünenler iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmayı tercih edebilir. Bunun için gerekli şartları sağlayarak ve süreç sonunda sertifika almaları gerekir. Bu noktada iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmanın çeşitli görev ve sorumlulukları olduğunu da bilmek son derece önemlidir. İş sağlığı ve güvenliğinin başlıca görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

 

 1. Çalışan sağlığını ve güvenliğini riske atan faaliyetleri durdurmalı
 2. Kazaların nedenlerini belirlemeli ve nasıl önlenebileceğine dair araştırmalar yapmalı
 3. İşçileri potansiyel tehlike arz eden iş metotlarından ve materyallerinden korumaya yardımcı önlemler almalı
 4. İşyeri ortamını, ekipmanlarını ve uygulamalarını güvenlik standartlarına uygunluğunu incelemeli
 5. Sürekli atmosfer izleme, gürültü anketleri, asbest yönetimi planları ya da havalandırma araştırmaları gibi hijyen programları geliştirmeli, bunları sürdürmelidir.
 6. Acil durum prosedürleri geliştirebilmeli
 7. Tehlikeli durum ve koşulların düzeltilmesinde mühendislerle iş birliği yapmalı

 

Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

blank

İş güvenliği uzmanı olabilmek için üniversitelerin bazı lisans programlarından mezun olmanız önemli bir şarttır. Mezun olunması gereken başlıca bölümler ise aşağıdaki gibidir:

 

 1. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 2. Teknik Öğretmen
 3. Üniversitelerin Fen ya da Fen Edebiyat Fakültelerinin Kimya, Fizik ve Biyoloji bölümleri
 4. İş Sağlığı ve Güvenliği Ön lisans ve Lisans Bölümleri

 

Bu bölümlerin dört yıllık mezunları doğrudan İSG sınavına girme hakkında sahiptir. Ön lisans mezunlarının ise bakanlık tarafından yetkilendirilmiş iş sağlığı ve güvenliği kurslarından İSG kursu alması gerekir. Kurslarını tamamlayan veya lisans mezunu olan öğrenciler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen ÖSYM tarafından yapılan İSG sınavına katılmalıdır.

 

İSG sınavından başarılı olan öğrenciler sonrasında gerekli belgeler ve sertifika ücreti dekontu ile başvuruda bulunabilir. Kısa sürede de İSG sertifikası, uzman adaylarının e-devlet sistemlerine işlenmektedir. Artık iş güvenliği uzmanı olarak mesleklerini icra edebilirler. Alınan iş güvenliği sertifikasının geçerlilik süresi 5 sene kadardır. Bu süre sonunda ise belgenin bakanlığa başvurularak yenilenmesi gerekir.

 

ESGO olarak bu yazımızda, iş sağlığı ve güvenliği mesleği konusu hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizlerle paylaştık. Amacımız, birçok alanda ihtiyaçlara yönelik çeşitli hizmetler sunarak, iş güvenliği alanında da bilinçli ve profesyonel uzmanlara yol göstermektir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Önerilen Gönderiler