Genel

İstanbul İş Güvenliği Kursu    

blank

İş güvenliği eğitimi; çalışanlara genel iş güvenliği kurallarını ve kazalardan nasıl korunacaklarını öğretmek amacıyla hazırlanan bir eğitimdir. Ayrıca tedbirler hakkında bilinçlendirmek ve daha güvenli bir iş ortamında çalışmayı hedeflemek için hazırlanan bir temel eğitim olarak bilinmektedir. İş güvenliğinin bir kültür olarak aşılanması için çalışanların bilgi düzeyini artırmak ve pekiştirmek hedeflenmektedir. Bu nedenle İSG eğitimi almak son derece önemlidir. Bu noktada ise İstanbul’da da İSG kursuna gitmek için kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. ESGO ekibi olarak bu yazımızda, İstanbul’da İSG kursu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

 

İstanbul’da Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

blankİstanbul’da İSG kursu konusu son derece önemlidir. Bu nedenle insanlar iş güvenliği uzmanlığı için gerekli olan üniversite bölümlerine yönelmeyi tercih etmektedir. Bu noktada ise İstanbul’da kimler iş güvenliği uzmanı olabilir konusu merak edilen bir konudur. İş güvenliği uzmanı olabilecek meslek grupları aşağıdaki gibidir:

 

 1. Mimarlık ve Mühendislik Fakülteleri,
 2. Fen-Edebiyat Fakülteleri; Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümleri,
 3. Tekniker Eleman Yetiştiren Bölümler
 4. İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü; Lisans ve Ön Lisans Bölümü mezuniyet belgesi bulunan kişiler

 

İstanbul’da İş Güvenliği Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

İstanbul’da İSG kursu almanın yanı sıra İstanbul’da da İSG kursu süreçleri merak edilmektedir. Bu noktada ise iş güvenliği uzmanlarının görevleri merak edilir. Genel olarak bu uzmanların görevleri aşağıdaki gibidir:

 

 1. Rehberlik sunmak
 • İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak sunması gerekir.
 • İşyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenleri araştırmalı ve alınacak önlemler konusunda çalışmalar yapmalıdır.
 • İşyerinde meydana gelen ölüm ya da yaralanmaya neden olmayan, çalışana, ekipmana veya işyerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin ve işverene önerilerde bulunması gerekir.

 

 1. Risk değerlendirmesi yapmak
 • İş sağlığı ve güvenliği alanında risk değerlendirmesi yapması gerekir.
 • İlgili çalışmalara katılarak risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemlerinin takibini yapmak gerekir.

 

 1. Çalışma ortamı gözetimi
 • Çalışma ortamının gözetiminin yapılması, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği uygulamalarını kontrol etmesi gerekir.

 

 1. Eğitim, bilgilendirme ve kayıt süreci
 • Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yapması gerekir.
 • Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetlerini düzenleyerek işverenin onayına sunma gerekir.

 

 1. İlgili birimlerle iş birliğinde olmak
 • İşyeri hekimiyle birlikte iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili değerlendirme yapabilmesi gerekir.
 • Bir sonraki yılda gerçekleştirilecek iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili faaliyetlerin yer aldığı senelik çalışma planını iş yeri hekimi ile oluşturmalıdır.

 

ESGO ile İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi

blank

İstanbul’da İSG uzmanı olmak isteyenler özellikle iş güvenliği kursuna kaydolmalıdır. Aksi durumda İSG sınavdan yeterli puanı alamazlar ve 6 ay sonraki sınavı beklemek zorunda kalırlar. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin sınavdan başarılı bir şekilde geçebilmesi için ESGO olarak; temel, orta ve ileri düzeylerde iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri sunmaktayız. Bu kişileri mesleki riskler hakkında bilgilendirmek de en temel amacımızdır.

 

Sitemizde bulunan kurslarla, bireylerin iş güvenliği konusunda bilinçlenmelerini ve bu alandaki riskleri minimuma indirerek daha güvenli bir ortamda çalışmalarını amaçlıyoruz. İSG kursu ve sınavı hakkında daha fazla bilgi almak ve kurslarımızı incelemek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

ESGO olarak bu yazımızda, İstanbul’da İSG kursu hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizlerle paylaştık. Amacımız, birçok alanda ihtiyaçlara yönelik çeşitli hizmetler sunarak, iş güvenliği alanında da bilinçli ve profesyonel uzmanlara yol göstermektir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Önerilen Gönderiler